Zabiegi » Masaż leczniczy

Masaż poprzeczny
Masaż poprzeczny

Masaż poprzeczny, inaczej – rozcieranie poprzeczne, wykonywany jest w poprzek przebiegu mięśni. Na tkankę masowaną działa przeciwzapalnie, regeneracyjnie oraz wzmacniająco.

Polega ona na punktowym i głębokim rozcieraniu w poprzek włókien mięśniowych, przyczepów oraz więzadeł. Powinien być przeprowadzony w ten sposób, aby nie powodował bólu.

Na początku zabiegu należy znaleźć miejsce uszkodzenia tkanki. Następnie wykonywany jest masaż punktowy w poprzek włókien w obszarze dotkniętym zmianami. Masaż poprzeczny polega na uciskaniu miejsca za pomocą kulistych ruchów. Dłoń masażysty cały czas utrzymuje kontakt z ciałem pacjenta. Różnorodne chwyty umożliwiają dostosowanie się do obszaru zabiegowego. Masaż przeprowadzony jest w 10 bądź 20 seriach, w zależności od nastroju pacjenta oraz stanu jego zdrowia.

 

Zabieg ma na celu:
- zregenerowanie masowanego obszaru,

- poprawienie ukrwienie,
- zmniejszenie ból lub działanie przeciwbólowe,
- działanie przeciwzapalnie,
-  wspomaganie gojenia się ran, a także zwichnięć, skręceń i poprawianie ruchomości stawów.

Przeciwwskazania:
- choroby skóry,
- zakażenie,
- reumatyczna niesprawność ścięgien,
- żylaki,
- zwapnienie.

W trakcie gojenia się ran następuje zrost włókien kolagenowych. Kiedy następuje unieruchomienie z powodu urazu włókna, może dojść do ich nieprawidłowego zrostu. W momencie zagojenia się rany w trakcie ruchu istnieje możliwość zerwania ścięgna. Dlatego należy przeprowadzić rehabilitację oraz masaże. Masaż zapobiega złym zrostom włókien, działa przeciwzapalnie oraz wzmacnia i uelastycznia bliznę.